İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VETERİNER FAKÜLTESİNDE “ 16. ULUSLAR ARASI VETERİNER HEKİMLİĞİ ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA KONGRESİ” YAPILDI

Düzenli olarak 1999 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 16 .’sı düzenlenen “Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Araştırma Kongresi” 8-10 Mayıs 2014 günlerinde İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapıldı.

Kongre açılışı 8 Mayıs 2014 Perşembe sabahı saat 10:00’da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda yapıldı. Açılışa Rusya Bauman Kazan Devlet Akademisi Rektörü ve Rektör Yardımcısı ile Rusya St. Petersburg Üniversitesi Rektör Yardımcısı başta olmak üzere çok sayıda öğretim üye ve yardımcısı ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kulüp üyesi öğrencilerce hazırlanan kısa bir barkovizyon gösterisi izlendi.

Törenin açılış konuşmalarına ayrılan bölümünde ise, ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Kulübü Başkanı ve Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Onur ŞAHİNER; günün önemi üzerinde durarak katılımcılara başarılar diledi. Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyyal AK da konuşmasında bilimin ve bilim insanı olmanın gereğini anlatarak katılımcılara teşekkür etti. Son sözü alan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil GÜNEŞ ise, kongrenin 16 yıllık tarihinden kesitler sunup, kulübün ulaştığı noktadan övgüyle söz ederek düzenleyenlere ve katılımcılara “hoş geldiniz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sahneye salsa dans gösterisi sunmak üzere “Depo Dans Grubu” geldi. Bu gösteriden sonra, Veteriner Fakültesi Öğrencilerinden Ali ÇÜRÜKOĞLU, Anıl DEMİR, Onur JİLTA ve Ahmet KARSLI’nın sunduğu mini konser salonda büyük bir keyifle izlendi. Açılış töreninin ardından Veteriner Fakültesi’ne dönüldü ve öğle yemeğinin ardından saat 13:00’de 1. ve 2. Amfi’de bilimsel sunumlar başladı. Kongreye katılan araştırmacılarca hazırlanan posterler, poster alanında sergilenmeye başlandı. Bu arada karikatür sanatçısı Selçuk ERDEM tarafından, katılımcılara neşeli bir sponsor sunumu gerçekleştirildi. Kongre’de bu yıl bilimsel 42 sözlü sunum yapılırken 22 poster sergilendi. Gala yemeği Büyükçekmece “Eser Otel”de verildi ve yemeğe 450 kişi katılarak eğlenceli saatler geçirdi.

Kongrenin ikinci günü bilimsel sunumlara devam edilirken, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dr. Altan ARMUTAK yönetiminde “Veteriner Hekimlikte Hayvan Hakları Hareketinin Yeri ve Önemi” adlı bir forum düzenlendi. Forum bitiminde Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Ali ÇÜRÜKOĞLU’nun terk edilmiş ev hayvanlarını konu edinen “Bekledim” adlı bestesini seslendirmesi salonda duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu. Kahve aralarında sponsor firmaların çekilişleri yapılarak, katılımcılara çeşitli armağanlar dağıtıldı.

Bilimsel sunumların sona ermesini takiben, kongreye katılan poster ve bildirileri değerlendirmek üzere Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ragıp KILIÇARSLAN ve Prof. Dr. Serhat PABUÇÇUOĞLU yönetiminde jüriler toplandı.

Daha sonra kongrenin kapanış programına geçildi. Kongrenin kapanış konuşmalarını yapan Kulüp Başkanı, Kulüp Danışman Öğretim Üyesi ve Veteriner Fakültesi Dekanı konuşmalarında katılımcılara teşekkür ettiler ve onları önümüzdeki yıl yapılacak kongreye davet ettiler.

Kapanış konuşmalarının ardından dilek ve görüşlere yer verildikten sonra sözlü sunum da birinci olan Saraybosna Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Melina HERCEG’e, ikinci olan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Yunus TOKER’e, üçüncü olan Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Harun AKDOĞAN’a ve poster sunumu dallarında birinci olan Endonezya Gadyah Mada Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi N.A. SANDİ’ye, ikinci olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Sercan TOPCAN’a ve üçüncü olan Saraybosna Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Ejla CULIC’e ödülleri verildi. Bu yıl ilk kez düzenlenen “Proje Yarışması”nı kazanan Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Elif Deniz TOPÇU ve Osman KOCAHIDIR’a da ödüllerinin verilmesinin ardından, kongreyi düzenleyenlere ve katılımcılara sertifikaları dağıtıldı ve kongrenin bilimsel programı sona erdi.

Türkiye Jokey Kulübü tarafından “16. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Araştırma Kongresi” adına düzenlenen at yarışının ardından Veliefendi Hipodromu’nda konuklara akşam yemeği verildi. Daha sonra gidilen “Jolly Joker Club”da ise, katılımcılar Levent Yüksel eşliğinde doyasıya eğlendiler.

Kongrenin sosyal organizasyonlara ayrılan son gününde, Avcılar limanından hareket eden 600 kişilik bir tekne ile Boğaziçi gezisi düzenlendi. Rumelikavağı’nda yenen öğle yemeğinin ardından konuklar evlerine dönmek üzere uğurlandılar. Bu yılki kongreye 16 ülkeden 150’nin üzerinde yabancı konuk ile 20 ildeki veteriner fakültesinden 250 öğrenci ve öğretim elemanının yanı sıra; İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden de 300 dolayında öğrenci ve öğretim elemanı olmak üzere toplam 700 kişi katılımda bulundu.

 

04/06/2014
17526 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00