İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde “ 17. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi” Yapıldı

   Düzenli olarak 1999 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 17.’si düzenlenen “Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi” 28-30 Nisan 2015 günlerinde İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapıldı.

   Kongre açılışı 28 Nisan 2015 Salı sabahı saat 10:00’da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda yapıldı. Açılışa çok sayıda öğretim üye ve yardımcısı ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kulüp üyesi öğrencilerce hazırlanan kısa bir barkovizyon gösterisi izlendi.

   Törenin açılış konuşmalarına ayrılan bölümünde, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Kulübü Başkanı Alparslan KARSLI; Bilimsel Araştırma Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Seyyal AK ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil GÜNEŞ söz alarak konuştular.

   Açılış konuşmalarının ardından “İşletme Fakültesi Kültür Kulübü Dans Topluluğu (İFDANS) gösterisi ve Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Ali ÇÜRÜKOĞLU, Anıl DEMİR, Ahmet KARAARSLAN, Çağrı GÜRER, Selma YAZGAN ve Ahmet KARSLI’nın sunduğu mini konser izlendi. Açılış töreninin ardından Veteriner Fakültesi’ne dönüldü ve bilimsel sunumlar başladı. Kongreye katılan araştırmacılarca hazırlanan posterler, poster alanında sergilenmeye başlandı. Kongre’de bu yıl bilimsel 52 sözlü sunum yapılırken 30 poster sergilendi.

   Kongrenin ikinci günü bilimsel sunumlara devam edilirken, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Dr. Altan ARMUTAK yönetiminde “İstanbul’un Sokak Kedileri: Söyleşi & Film Gösterimi” adlı bir söyleşi düzenlendi. Kahve aralarında sponsor firmaların çekilişleri yapılarak, katılımcılara çeşitli armağanlar dağıtıldı.

   Bilimsel sunumların sona ermesini takiben, kongreye katılan poster ve bildirileri değerlendirmek üzere Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Ragıp KILIÇARSLAN ve Prof.Dr. Serhat PABUCCUOĞLU yönetiminde jüriler toplandı. Daha sonra kongrenin kapanış programına geçildi. Kongrenin kapanış konuşmalarını yapan Kulüp Başkanı, Kulüp Danışman Öğretim Üyesi ve Veteriner Fakültesi Dekanı konuşmalarında katılımcılara teşekkür ettiler ve onları önümüzdeki yıl yapılacak kongreye davet ettiler.

   Kapanış konuşmalarının ardından sözlü sunumda birinci olan Skopje Ss. Cyril and Methodius Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Maja PAVLOVSKA’ya, ikinci olan Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Semra ÇINAR’a, üçüncü olan Polonya Wroclaw Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Agnieszka FRACKA’ya ve poster sunumu dallarında birinci olan Litvanya Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Kristina MUSAYEVA’ya, ikinci olan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi İnga Piron’a, üçüncü olan Aristotle Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Maria Anastasia PAPAINNOU’ya ve bu yıl ikinci kez düzenlenen “Proje Yarışması”nı kazanan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Burak ALABAŞ’a ödüllerinin verilmesinin ardından, kongreyi düzenleyenlere ve katılımcılara sertifikaları dağıtıldı ve kongrenin bilimsel programı sona erdi.

   Kongrenin sosyal organizasyonlara ayrılan son gününde, tarihi yarımada, Miniaturk, Yerabatan Sarnıcı ve Panorama 1453 gezisi gerçekleştirildi. Bu yılki kongreye 16 ülkeden 150’nin üzerinde yabancı konuk ile 18 ildeki Veteriner Fakültesi’nden 250 öğrenci ve öğretim elemanının yanı sıra; İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden de 350 dolayında öğrenci ve öğretim elemanı olmak üzere toplam 750 kişi katılımda bulundu.

21/05/2015
2773 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00