İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde “ 18. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi” Yapıldı

  Düzenli olarak 1999 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 18.’si düzenlenen “Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Araştırma Kongresi” 26-28 Nisan 2016 günlerinde İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapıldı.

  Kongre açılışı 26 Nisan 2016 Salı sabahı saat 10:00’ da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Oditoryumu’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kulüp üyesi öğrencilerce hazırlanan kısa bir barkovizyon gösterisi izlendi.

  Törenin açılış konuşmalarına ayrılan bölümünde ise, ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Kulübü Başkanı ve Veteriner Fakültesi öğrencilerinden Alparslan KARSLI; günün önemi üzerinde durarak katılımcılara başarılar diledi. Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilimsel Araştırma Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyyal AK da konuşmasında bilimin ve bilim insanı olmanın gereğini anlatarak katılımcılara teşekkür etti. Son sözü alan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI ise, kongrenin 18 yıllık tarihinden kesitler sunup, kulübün ulaştığı noktadan övgüyle söz ederek düzenleyenlere ve katılımcılara “hoş geldiniz” dedi.

  Açılış konuşmalarının ardından dans gösterisi, Veteriner Fakültesi Öğrencilerinden Ahmet KARSLI ve arkadaşlarının sunduğu mini konser salonda büyük bir keyifle izlendi. Açılış töreninin ardından Veteriner Fakültesi’ne dönüldü. Öğle yemeğinin ardından saat 13:00’de 1. ve 2. Amfi’de bilimsel sunumlar başladı. Kongre’de bu yıl bilimsel 32 sözlü sunum yapılırken 28 poster sergilendi. Gala yemeği Avcılar “DoubleTree Hilton Otel”de verildi ve yemeğe 400 kişi katılarak eğlenceli saatler geçirdi.

  Kongrenin ikinci günü bilimsel sunumlara devam edilirken, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dr. Altan ARMUTAK yönetiminde “Veteriner Hekimlikte Hayvan Hakları Hareketinin Yeri ve Önemi” adlı bir forum düzenlendi. Forum sonrasında ise “Proje yarışması” finalistleri sunumlarını proje yarışması jürisi önünde yaptı. Kahve aralarında sponsor firmaların çekilişleri yapılarak, katılımcılara çeşitli armağanlar dağıtıldı.

  Bilimsel sunumların sona ermesini takiben, kongreye katılan poster ve bildirileri değerlendirmek üzere Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ragıp KILIÇARSLAN ve proje yarışması finalistlerini değerlendirmek üzere ise Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Serhat PABUÇÇUOĞLU yönetiminde jüriler toplandı.

  Daha sonra kongrenin kapanış programına geçildi. Kongrenin kapanış konuşmalarını yapan Kulüp Başkanı, Kulüp Danışman Öğretim Üyesi ve Veteriner Fakültesi Dekanı konuşmalarında katılımcılara teşekkür ettiler ve onları önümüzdeki yıl yapılacak kongreye davet ettiler.

  Kapanış konuşmalarının ardından dilek ve görüşlere yer verildi. Sözlü sunum, poster sunum ve proje yarışması ödüllerinin verilmesinin ardından, kongreyi düzenleyenlere ve katılımcılara sertifikaları dağıtıldı ve kongrenin bilimsel programı sona erdi.

  Türkiye Jokey Kulübü tarafından “18. Uluslararası Veteriner Hekimliği Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi” adına düzenlenen at yarışının ardından Veliefendi Hipodromu’nda konuklara akşam yemeği verildi. Daha sonra gidilen “Circus Club” da ise, doyasıya eğlendiler.

  Kongrenin sosyal organizasyonlara ayrılan son gününde, “Vialand” gezisi düzenlendi. Vialand gezisi sonrasında konuklar evlerine dönmek üzere uğurlandılar.

05/05/2016
8539 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00